VIDEO: აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი, მარკო რუბიო მხარს უჭერს სომხეთ-აზერბაიჯანის სამშვიდობო შეთანხმებას და ხაზს უსვამს რეგიონულ სტაბილურობას
მანამდე აზერბაიჯანმა და სომხეთმა ცალ-ცალკე განაცხადეს, რომ მიაღწიეს შეთანხმებას სამშვიდობო შეთანხმების პროექტზე, რომელიც დაასრულებს ათწლეულების განმავლობაში მიმდინარე კონფლიქტს და დაამყარებს დიპლომატიურ ურთიერთობებს ბაქოსა და ერევანს შორის.
აშშ-ის სახელმწიფო მდივანი, მარკო რუბიო, მიესალმა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის სამშვიდობო ხელშეკრულების შეთანხმებას და ხაზი გაუსვა რეგიონისთვის მდგრადი უსაფრთხოებისა და კეთილდღეობის მნიშვნელობას. ამის თაობაზე "ტრტ-ქართული" აქვეყნებს ინფორმაციას.
„სახელმწიფო მდივანი მიესალმა აზერბაიჯანთან სამშვიდობო ხელშეკრულების შეთანხმებას და ხაზი გაუსვა რეგიონის კონფლიქტების წრის გარღვევისა და სამხრეთ კავკასიაში უსაფრთხოებისა და კეთილდღეობის უზრუნველყოფის მნიშვნელობას,“ განაცხადა სახელმწიფო დეპარტამენტის სპიკერმა, ტემი ბრიუსმა, სამშაბათს მარკო რუბიოსა და სომხეთის პრემიერ-მინისტრ ნიკოლ ფაშინიანს შორის სატელეფონო საუბრის შემდეგ.
რუბიო და ფაშინიანი შეთანხმდნენ, რომ სამხრეთ კავკასიაში ნებისმიერი სახის ესკალაცია მიუღებელია, - ნათქვამია განცხადებაში.
მხარეებმა ასევე განიხილეს ქვეყნებს შორის არსებული სტრატეგიული პარტნიორობის საფუძველზე საერთო ინტერესები და კიდევ ერთხელ დაადასტურეს ორმხრივი თანამშრომლობის გაღრმავების ვალდებულება.
ეს სატელეფონო საუბარი აზერბაიჯანისა და სომხეთის მიერ სამშვიდობო შეთანხმების პროექტზე შეთანხმების მიღწევის შესახებ განცხადებიდან რამდენიმე დღეში შედგა.