თურქეთი და აშშ ვაშინგტონის მოლაპარაკებებზე თავდაცვის მრეწველობის შეზღუდვების მოხსნის სურვილს გამოთქვ
თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჰაქან ფიდანმა და აშშ-ის სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ განიხილეს თურქეთის F-35-ის პროგრამაში დაბრუნება და CAATSA სანქციების გაუქმება, მოსალოდნელია ტექნიკური მოლაპარაკებები პრობლემების განსახილველად. ამის შესახებ "ტრტ-ქართული" იტყობინება.
თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა განაცხადა, რომ თურქეთი და აშშ მზად არიან მოხსნან თავდაცვის მრეწველობაში თანამშრომლობის დაბრკოლებები. ეს განცხადება გაკეთდა ორი NATO მოკავშირის მაღალი რანგის დიპლომატებს შორის მოლაპარაკებების შემდეგ.
წყარომ აღნიშნა, რომ ჰაქან ფიდანმა და მარკო რუბიომ სამშაბათს ვაშინგტონში გამართულ შეხვედრაზე „აშკარად გამოხატეს პოლიტიკური ნება თავდაცვის მრეწველობის თანამშრომლობის დაბრკოლებების მოსახსნელად“.
ორი ქვეყნის დიპლომატებმა ასევე განიხილეს 16 მარტს პრეზიდენტ რეჯეფ თაიფ ერდოღანსა და აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპს შორის სატელეფონო საუბრის თემები.
F-35-ის საკითხი
სამშაბათს თურქეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ჰაქან ფიდანმა დაიწყო ორდღიანი ვიზიტი ვაშინგტონში. ეს შეხვედრა გამორჩეული იყო იმით, რომ დონალდ ტრამპის ხელისუფლებაში მეორედ მოსვლის შემდეგ, ის პირველი მაღალი დონის ვიზიტი იყო.
მოსალოდნელი იყო, რომ ფიდანი მოითხოვდა თურქეთის მიმართ სანქციების გაუქმებას და ქვეყნის F-35 საბრძოლო თვითმფრინავების პროგრამაში დაბრუნებას.
ტრამპმა თავის პირველი მმართველობის დროს, 2019 წელს თურქეთის მიერ რუსული S-400 საჰაერო თავდაცვის სარაკეტო სისტემების შეძენის გამო თავდაპირველად უგულებელყო CAATSA (სანქციების კანონი მოწინააღმდეგეების წინააღმდეგ) ფარგლებში სანქციების დაწესების რჩევა, მაგრამ 2020 წელს მაინც გადადგა ეს ნაბიჯი.
ეს შესყიდვა გახდა იმის მიზეზი, რომ თურქეთი ამოღებულ იქნა F-35 თვითმფრინავების პროგრამიდან, რომლის მწარმოებელი და მყიდველიც იყო. ანკარა ამტკიცებს, რომ ეს გადაწყვეტილება იყო უსამართლო და კანონსაწინააღმდეგო, და მოითხოვს პროგრამაში დაბრუნებას ან მის ინვესტიციაზე თანხის დაბრუნებას.
ურთიერთობის ძიება
ბოლო წლებში აშშ-სა და თურქეთს შორის ურთიერთობა გართულდა, სტრატეგიული პარტნიორობიდან. ორ მოკავშირეს შორის უთანხმოებები გაღრმავდა.
ყოფილი პრეზიდენტი ჯო ბაიდენის ადმინისტრაცია თურქეთს რუსეთთან ახლო ურთიერთობების გამო დისტანციურად ეკიდებოდა. ბაიდენის პერიოდში S-400-ის პრობლემის გადაჭრაზე მოლაპარაკებები გაგრძელდა, მაგრამ არსებითი პროგრესი არ იყო.
ფიდანის ვიზიტი დაემთხვა იმ პერიოდს, როდესაც ანკარა ეძებს ვაშინგტონთან უფრო თბილ ურთიერთობებს ტრამპის მეორე მმართველობის ქვეშ. ტრამპი 20 იანვრიდან თავის მოვალეობაზე დაბრუნების შემდეგ, შეცვალა ბაიდენის პოლიტიკა მოსკოვის იზოლაციისა და კიევისადმი პირობებზე დაუყოვნებელი მხარდაჭერის, და აქცენტი გააკეთა რუსეთ-უკრაინის ომის დასრულებაზე.