თურქეთი პირველად აიღებს ხელმძღვანელობას NATO-ს ამფიბიურ საბრძოლო ძალებზე
ეროვნული თავდაცვის სამინისტრომ განაცხადა, რომ თურქეთი ნატოს წინაშე აღებული ვალდებულებების ფარგლებში 2025 წლის 1 ივლისიდან 2026 წლის 30 ივნისამდე პერიოდში სარდლობას გადაიბარებს!
თურქეთი, 1 ივლისიდან პირველად შეასრულებს ნატოს მოკავშირეთა რეაგირების ძალების ამფიბიური ძალების და სადესანტო ძალების სარდლობის ფუნქციებს.
როგორც თურქეთის თავდაცვის სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნული, ქვეყნის მიერ ნატოს წინაშე აღებული ვალდებულებების ფარგლებში, თურქეთი ნატოს სარდლობას 2025 წლის 1 ივლისიდან 2026 წლის 30 ივნისამდე პერიოდში გადაიბარებს.
განცხადებაში ასევე ნათქვამია: "ამფიბიური ძალების და სადესანტო ძალების სარდლობების შტაბები და ჩვენი საზღვაო ქვეითთა ბატალიონის სადესანტო ძალები 2025 წლის 24 მარტიდან 4 აპრილამდე პერიოდში გემებით TCG SANCAKTAR, TCG BAYRAKTAR, TCG ORUÇREİS, TCG GAZİANTEP" მონაწილეობას მიიღებენ სწავლებაში DYNAMIC MARINER/FLOTEX-25, რომელიც გაიმართება როტაში/ესპანეთში“.