უკრაინა: აშშ-სთან და საუდის არაბეთში შეხვედრები "კონსტრუქციულად" წარიმართა
კრემლმა შეამცირა მოლოდინები უკრაინის ომის სწრაფი გადაწყვეტის შესახებ და განაცხადა რა, რომ მოლაპარაკებები მხოლოდ ახლა დაიწყო და წინ „რთული მოლაპარაკებები“ ელოდებათ. ამის შესახებ "ტრტ-ქართული" იტყობინება.
უკრაინის თავდაცვის მინისტრმა, რუსტემ უმეროვმა, განაცხადა, რომ კვირას საუდის არაბეთში აშშ-ის დელეგაციასთან გამართული მოლაპარაკებები "კონსტრუქციული და მნიშვნელოვანი" იყო და ენერგეტიკის სექტორის განხილვას შეეხებოდა.
"ჩვენ განვიხილეთ ძირითადი საკითხები, განსაკუთრებით ენერგეტიკის სექტორი," - აღნიშნა უმეროვმა სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებულ პოსტში.
უმეროვი ხელმძღვანელობდა უკრაინის დელეგაციას მოლაპარაკებებზე, რომლებიც აშშ-ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის დიპლომატიური ინიციატივის ნაწილია, რომელიც მიზნად ისახავს რუსეთის წინააღმდეგ სამი წლის ომის დასრულებას.
აშშ-ის სპეციალურმა წარმომადგენელმა, სტივ უიტკოფმა, ადრე გამოხატა ოპტიმიზმი საუდის არაბეთში მაღალი დონის მოლაპარაკებების წინ, რომელიც უკრაინის ომის დასრულებას ისახავს მიზნად, და აღნიშნა, რომ სჯეროდა, რომ რუსეთის პრეზიდენტი ვლადიმერ პუტინი მშვიდობის მიღწევას ისურვებდა.
"ვგრძნობ, რომ მას მშვიდობა სურს," - განაცხადა უიტკოფმა Fox News-თან ინტერვიუში კვირას.
აშშ-ის დელეგაციამ საუდის არაბეთში უკრაინის ოფიციალურ პირებთან მოლაპარაკებები გამართა უკრაინასა და რუსეთს შორის შესაძლო ნაწილობრივი ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ. ასევე, აშშ-ისა და რუსეთის ოფიციალური პირები ორშაბათს, ასევე რიადში, მოლაპარაკებებს გამართავენ.
"ვფიქრობ, ორშაბათს საუდის არაბეთში რეალურ პროგრესს ვიხილავთ, განსაკუთრებით შავი ზღვის გემებს შორის ცეცხლის შეწყვეტის საკითხში. აქედან ბუნებრივად მივალთ სრულმასშტაბიან ცეცხლის შეწყვეტამდე," - განაცხადა უიტკოფმა.
პუტინმა გასულ კვირას დროებით დათანხმდა უკრაინის ენერგეტიკული ობიექტების შეტევების შეწყვეტას, მაგრამ უარი თქვა ტრამპის მიერ შეთავაზებულ 30-დღიან სრულ ცეცხლის შეწყვეტაზე, რომელიც მუდმივი მშვიდობის შეთანხმებისკენ პირველი ნაბიჯი იქნებოდა. უკრაინამ ტრამპის 30-დღიანი წინადადება მიიღო.