კრემლი: შესაძლებელია მალე გაიმართოს მორიგი შეხვედრები აშშ-სა და რუსეთს შორის
კრემლმა განაცხადა, რომ აშშ-სა და რუსეთს შორის მომდევნო შეხვედრა კვირას ან მომავალი კვირის დასაწყისში გაიმართოს. ამის შესახებ "ტრტ-ქართულიიტყობინება.
ეს შეხვედრა ემთხვევა პერიოდს, როდესაც ვაშინგტონი კიევთანაც გეგმავს მოლაპარაკებებს.
კრემლმა აღნიშნა, რომ აშშ-რუსეთის შეხვედრები შეიძლება გაიმართოს კვირას ან მომავალი კვირის დასაწყისში, ხოლო ვაშინგტონი მომდევნო დღეებში კიევთანაც გეგმავს მოლაპარაკებებს.
„ეს შეიძლება არ იყოს კვირას; დეტალებზე მიმდინარეობს შეთანხმება. ეს შეიძლება იყოს მომავალი კვირის დასაწყისში, თუნდაც სულ დასაწყისში“, - განაცხადა კრემლის პრესსპიკერმა დიმიტრი პესკოვმა ხუთშაბათს.
პრესსპიკერმა ასევე დაადანაშაულა ევროპის ქვეყნები მშვიდობის ძიების ნაცვლად „მილიტარიზაციის“ გეგმების შემუშავებაში; ეს განცხადება გაკეთდა მაშინ, როდესაც სამხედრო ლიდერები გაერთიანებულ სამეფოში შეიკრიბნენ უკრაინის თავდაცვის განსახილველად.
„ბრიუსელიდან და ევროპის დედაქალაქებიდან მომავალი სიგნალების უმეტესობა ეხება ევროპის მილიტარიზაციის გეგმებს“, - განაცხადა პესკოვმა.
„ევროპა დაადგა თვითმილიტარიზაციის გზას და ერთგვარად ომის მხარედ იქცა“, - დასძინა მან.
ევროპა მხარს დაუჭერს უკრაინის თავდაცვას
ცალკე მოვლენის ფარგლებში, გერმანიის კანცლერმა ოლაფ შოლცმა, რომელიც თანამდებობას დატოვებს ევროკავშირის ლიდერების სამიტზე გამგზავრებისას, განაცხადა, რომ ევროპამ უნდა გააგრძელოს უკრაინის ძლიერი მხარდაჭერა ვაშინგტონსა და მოსკოვს შორის ნებისმიერი მოლაპარაკებისგან დამოუკიდებლად, რათა კიევი იყოს ძლიერ პოზიციაში და უზრუნველყოს ნებისმიერი ცეცხლის შეწყვეტის მდგრადობა.
„ეს ნიშნავს, რომ უკრაინას უნდა შეეძლოს დაიცვას თავისი დამოუკიდებლობა და სუვერენიტეტი, განსაზღვროს საკუთარი გზა, აირჩიოს საკუთარი ლიდერები და, ბუნებრივია, ჰქონდეს ძლიერი არმია მშვიდობიან დროს“.
სესხის პაკეტი, რომელზეც შეთანხმდა გერმანიის სავარაუდო მომავალი კოალიცია გაზრდილი თავდაცვისა და ინფრასტრუქტურის ხარჯების დასაფინანსებლად, იყო ამის მნიშვნელოვანი ნაწილი, - დასძინა მან.
ევროკავშირის საგარეო პოლიტიკის ხელმძღვანელმა კაია კალასმა განაცხადა, რომ უკრაინის მხარდაჭერა უნდა გამოიხატოს ქმედებებით, განსაკუთრებით საჭირო საბრძოლო მასალების სახით ომისგან განადგურებული ქვეყნისთვის. „თუ მოუსმენთ ლიდერების განცხადებებს, მხარდაჭერა ძალიან დიდია და ამიტომ ეს მხარდაჭერა უნდა გამოჩნდეს ქმედებებში, ციფრებში, რეალურ საბრძოლო მასალებში, რომლებიც უკრაინას სჭირდება. ამიტომ მართლა იმედი მაქვს, რომ ჩვენ ამას წინ წავწევთ“, - განაცხადა მან.
ადრე კალასმა ხაზი გაუსვა, რომ უკრაინას ორი მილიონი მსხვილკალიბრიანი საარტილერიო ჭურვს გამოუყოფს, როგორც ეს Reuters-ის მიერ ნანახ წერილშია აღნიშნული.