აშშ-ის საკანონმდებლო ორგანოს წევრები მოუწოდებენ ტრამპს თავიდან წამოიწყოს უკრაინელი ბავშვების მონიტორ
დემოკრატიული პარტიის ხელმძღვანელობით საკანონმდებლო ორგანოები ასევე მოითხოვენ, რომ აშშ-ის პრეზიდენტმა სანქციები დააწესოს „გატაცებებში“ დამნაშავეებზე. ამის თაობაზე "ტრტ-ქართულიაქვეყნებს ინფორმაციას.
დემოკრატი აშშ-ის კონგრესმენები მოუწოდებენ პრეზიდენტ დონალდ ტრამპის ადმინისტრაციას, განაახლოს პროგრამა, რომელიც ეხმარება რუსეთის მიერ ‘გატაცებული’ ათასობით უკრაინელი ბავშვის მონიტორინგს და დააწესოს სანქციები ამ უფლებების დარღვევებზე პასუხისმგებელ პირებზე.
რესპუბლიკელი პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ, აშშ-ის მთავრობის მრავალი პროგრამისა და საგარეო დახმარების უმეტესობის შეწყვეტასთან ერთად, შეწყვიტა ელის უნივერსიტეტის ჰუმანიტარული კვლევების ლაბორატორიის (Yale HRL) მიერ წარმოებული სამთავრობო ინიციატივა, რომელიც აკვირდებოდა უკრაინიდან ბავშვების მასობრივ დეპორტაციას, განაცხადეს კონგრესმენებმა.
ეს გადაწყვეტილება ნიშნავს, რომ მკვლევრებმა დაკარგეს წვდომა ვრცელ ინფორმაციაზე, მათ შორის სატელიტურ სურათებზე და სხვა მონაცემებზე, რომლებიც ეხება უკრაინიდან წაყვანილ დაახლოებით 30,000 ბავშვს.
„გვაქვს მიზეზი გვჯეროდეს, რომ მონაცემთა საცავში არსებული ინფორმაცია სამუდამოდ წაიშალა. თუ ეს სიმართლეა, ამას მოაქვს დამანგრეველი შედეგები“, - დაწერეს ოჰაიოს წარმომადგენელ გრეგ ლენდსმანის მეთაურობით დემოკრატმა კონგრესმენებმა სახელმწიფო მდივან მარკო რუბიოსა და ფინანსთა მინისტრ სკოტ ბესენტისადმი მიმართულ წერილში, რომელიც Reuters-მა გამოაქვეყნა.
ტრამპის მიერ პროგრამის შეწყვეტისა და წერილის შესახებ პირველად ინფორმაცია The Washington Post-მა გამოაქვეყნა. ეს საჯაროდ გამოქვეყნდა იმ დღეს, როდესაც ტრამპმა ტელეფონით ისაუბრა რუსეთის პრეზიდენტთან ვლადიმირ პუტინთან და მოსკოვმა დაეთანხმა 30-დღიან ცეცხლის შეწყვეტას.
სახელმწიფო და ფინანსთა დეპარტამენტებმა დაუყოვნებლივ არ უპასუხეს კომენტარის მოთხოვნებს. მონიტორინგის პროგრამის შესახებ ინფორმირებულმა პირმა განაცხადა, რომ სახელმწიფო დეპარტამენტის კონტრაქტის გაუქმებამ Yale HRL-თან გამოიწვია 26 მილიონი დოლარის ღირებულების სამხედრო დანაშაულის მტკიცებულებების წაშლა, რაც დაიცავდა პუტინს.
„აშშ-ის გადასახადის გადამხდელების 26 მილიონი დოლარი, რომელიც გამოყენებული იყო სამხედრო დანაშაულის მონაცემებისთვის, უბრალოდ გადააგდეს, მათ შორის ყველა ფაილი ბავშვების შესახებ“, - განაცხადა პირმა. „თუ გსურთ დაიცვათ პუტინი სამართლებრივი დევნისგან, თქვენ გაანადგურებთ ამ ნივთს და ისინი ასეც მოიქცნენ. ეს იყო სასამართლოში მისაღები საბოლოო ვერსია ყველა მეტამონაცემთან ერთად“, - დაამატა წყარომ.
‘მძიმე, აშკარად აღიარებული დარღვევები’
წარმომადგენელთა პალატის წევრების წერილი ასევე მოუწოდებს ტრამპის ადმინისტრაციას, დააწესოს სანქციები რუსეთისა და მისი მოკავშირე ბელარუსის ოფიციალურ პირებზე, რომლებიც მონაწილეობდნენ ბავშვების გადაადგილებაში.
„საერთაშორისო სამართლის ფარგლებში ბავშვთა უფლებების ამ მძიმე, აშკარად აღიარებულ დარღვევებს უნდა ჰქონდეს შედეგები“, - ნათქვამია წერილში.
წერილში ასევე აღნიშნულია, რომ Yale HRL-ს აღარ აქვს წვდომა სატელიტურ სურათებზე, რომლებიც საჭიროა გატაცებული ბავშვების გადაადგილების მონიტორინგისთვის.
„ჩვენი მთავრობა უზრუნველყოფს ძირითად მომსახურებას ამ ბავშვების გადარჩენის კეთილშობილური მიზნით - რაც არ მოითხოვს უკრაინაში იარაღის ან ნაღდი ფულის გადაცემას. ჩვენ დაუყოვნებლივ უნდა გავაგრძელოთ მუშაობა უკრაინის დასახმარებლად, რომ ეს ბავშვები სახლში დაბრუნდნენ“, - ნათქვამია კონგრესმენების წერილში.
უკრაინამ ათეულობით ათასი ბავშვის 'გატაცება', რომლებიც ოჯახის ან მეურვეების თანხმობის გარეშე გადაიყვანეს რუსეთში ან რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, დაახასიათა როგორც სამხედრო დანაშაული, რომელიც გაეროს კონვენციის განმარტებით წარმოადგენს გენოციდს.
რუსეთი აცხადებს, რომ ახორციელებდა ნებაყოფლობით ევაკუაციას და მოქმედებდა დაუცველი ბავშვების დასაცავად საომარი ზონიდან.
2023 წლის მარტში სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლომ გასცა ბრძანება ლვოვა-ბელოვას და პუტინის დაპატიმრების შესახებ უკრაინელი ბავშვების გატაცებასთან დაკავშირებით. რუსეთმა ეს ბრძანებები ‘შეურაცხმყოფელ და მიუღებლად’ შეაფასა.
ევროპის სისხლის სამართლის თანამშრომლობის სააგენტოს Eurojust-ის წარმომადგენელმა სამშაბათს განაცხადა, რომ ვაშინგტონმა შეწყვიტა დახმარება უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიის დანაშაულის გამოძიების საერთაშორისო ცენტრისთვის, რომელიც, სხვა ფაქტებთან ერთად, აგროვებს მტკიცებულებებს პუტინის სამართლებრივი დევნისთვის.
Eurojust-ში აშშ-ის სპეციალური პროკურორი ჯესიკა კიმი დატოვებს თანამდებობას დაფინანსების შეწყვეტის ნაწილის სახით.