აშშ-ს პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი ამ კვირაში აპირებს უკრაინის საკითხზე შეხვედრას ვლადიმირ პუტინთან
მოსალოდნელია, რომ აშშ-სა და რუსეთის ლიდერები განიხილავენ უკრაინაში შესაძლო ცეცხლის შეწყვეტასა და მხარეებს შორის აქტივების განაწილებას. მხარეებს შორის მოლაპარაკებები გრძელდება. ამის შესახებ "ტრტ-ქართულიიტყობინება.
აშშ-ს პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა სამშაბათს განაცხადა, რომ გეგმავს შეხვედრას რუსეთის პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინთან უკრაინაში ომის დასრულების შესახებ. ტრამპმა განაცხადა, რომ მოქიშპე მხარეებს შორის „გარკვეული აქტივების განაწილების“ შესახებ მოლაპარაკებები უკვე მიმდინარეობს.
აშშ-ს ოფიციალური პირები აცხადებენ, რომ ოპტიმისტურად არიან განწყობილნი უკრაინასა და რუსეთს შორის რამდენიმე კვირაში შეთანხმების მიღწევის შესაძლებლობის შესახებ, მას შემდეგ რაც კიევმა მიიღო ვაშინგტონის მიერ შემოთავაზებული ცეცხლის შეწყვეტის წინადადება საუდის არაბეთში გამართული მოლაპარაკებების შემდეგ.
ტრამპმა ჟურნალისტებთან საუბრისას Air Force One-ში განაცხადა: „ვფიქრობ, ჩვენ ვისაუბრებთ ტერიტორიების შესახებ... ვისაუბრებთ ენერგეტიკული სადგურების შესახებ. ამ საკითხების უმეტესობა უკვე განიხილეს უკრაინამ და რუსეთმა. ამჟამად ვაწარმოებთ მოლაპარაკებებს იმის შესახებ, თუ როგორ უნდა განაწილდეს გარკვეული აქტივები“.
მაშინ როცა ვაშინგტონი და მისი ევროპელი მოკავშირეები კიევში ცდილობენ დაარწმუნონ მოსკოვი შეწყვიტოს საბრძოლო მოქმედებები, პუტინი ნათელი პასუხის გაცემის ნაცვლად, წინადადებასთან დაკავშირებით „სერიოზული კითხვები“ დააყენა პირობების სერიის წამოყენებით.
ტრამპის სპეციალურმა წარმომადგენელმა უკრაინაში კონფლიქტთან დაკავშირებით, სტივ ვიტკოფმა აღნიშნა, რომ პუტინთან რამდენიმე საათიანი შეხვედრა გამართა და CNN-ს განუცხადა: „ვფიქრობ, ორ ლიდერს შორის ამ კვირაში ნამდვილად დადებითი შეხვედრა იქნება“.
ვიტკოფმა ხაზი გაუსვა ტრამპის მაღალ მოლოდინებს პროცესთან დაკავშირებით და განაცხადა: „იგი მოელის შეთანხმებას მომდევნო კვირებში და მე ვფიქრობ, რომ ეს სავსებით შესაძლებელია“.
თავის მხრივ, უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ შაბათს კრემლი დაადანაშაულა ომის დასრულების სურვილის არქონაში. მან განაცხადა, რომ მოსკოვი ცეცხლის შეწყვეტაზე თანხმობის გამოცხადებამდე მიზნად ისახავს „პოზიციების გაძლიერებას ბრძოლის ველზე“.
რუბიო-ლავროვის შეხვედრა
ამასობაში, მოსკოვის განცხადებით, აშშ-ს სახელმწიფო მდივანმა მარკო რუბიომ დაურეკა თავის რუს კოლეგას სერგეი ლავროვს, რათა განეხილათ „კონკრეტული საიმპლემენტაციო ნაბიჯები“ შეთანხმებებისა, რომლებიც მიღწეულ იქნა გასულ თვეს საუდის არაბეთში გამართულ აშშ-რუსეთის სამიტზე.
თებერვალში რიადში გამართული შეხვედრა იყო უმაღლესი დონის შეხვედრა აშშ-სა და რუსეთს შორის მას შემდეგ, რაც მოსკოვმა 2022 წლის თებერვალში უკრაინაზე თავდასხმა დაიწყო.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ განაცხადა, რომ „სერგეი ლავროვი და მარკო რუბიო შეთანხმდნენ კონტაქტის შენარჩუნებაზე“, თუმცა არ გაუმჟღავნებიათ რაიმე ინფორმაცია აშშ-ს მიერ შეთავაზებული ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ.
აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს-მდივანმა ტემი ბრიუსმა შაბათს განაცხადა, რომ წყვილმა განიხილა „შემდგომი ნაბიჯები უკრაინის საკითხზე“ და შეთანხმდნენ „აშშ-სა და რუსეთს შორის კომუნიკაციის აღდგენაზე მუშაობის გაგრძელებაზე“.