ჩინელი, ირანელი და რუსი დიპლომატები აღადგენენ ბირთვულ მოლაპარაკებებს
მას შემდეგ, რაც აშშ-მ უარი თქვა ისტორიულ შეთანხმებაზე, რომელიც ზღუდავდა თეირანის ბირთვულ პროგრამას და სანაცვლოდ ამსუბუქებდა სანქციებს, ჩინეთის, რუსეთისა და ირანის დიპლომატებმა მოლაპარაკებები განაახლეს. ამის შესახებ "ტრტ-ქართული" იტყობინება.
ჩინელი, რუსი და ირანელი დიპლომატები შეიკრიბნენ პეკინის მიერ ორგანიზებულ შეხვედრაზე, რომლის მიზანია თეირანის ბირთვულ პროგრამასთან დაკავშირებული დიდი ხნის შეჩერებული მოლაპარაკებების განახლება. სახელმწიფო მედიამ განაცხადა, რომ შეხვედრა ჩინეთში გაიმართა.
ირანი ერთი წლის განმავლობაში ინარჩუნებდა თავის ვალდებულებებს მას შემდეგ, რაც ვაშინგტონმა უარი თქვა 2015 წლის შეთანხმებაზე, მაგრამ შემდეგ დაიწყო თავისი ვალდებულებების შემცირება. მას შემდეგ შეთანხმების აღდგენის მცდელობები უშედეგოდ დასრულდა.
ჩინეთის მთავრობამ განაცხადა, რომ პარასკევს გამართული შეხვედრების მიზანი იყო „კომუნიკაციისა და კოორდინაციის გაძლიერება, დიალოგისა და მოლაპარაკებების რაც შეიძლება სწრაფად განახლება“.
ჩინეთის სახელმწიფო ტელევიზიის CCTV-ის მიერ გამოქვეყნებულ შეხვედრის რეზიუმეში ნათქვამია, რომ სამი დიპლომატი „გაცვალა მოსაზრებები ირანის ბირთვული საკითხისა და საერთო ინტერესების სხვა საკითხების შესახებ“.
არ გამოქვეყნებულა დამატებითი დეტალები შეხვედრის შესახებ, მაგრამ აღინიშნა, რომ მასში მონაწილეობდნენ ჩინეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე მა ჟაოხიუ, რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე სერგეი რიაბკოვი და ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე ქაზიმ გარიბაბადი.
ტრამპის მკაცრი პოლიტიკა და ირანის პასუხი
ტრამპი, რომელიც იანვარში მეორედ დაბრუნდა თეთრ სახლში, კვლავ ახორციელებს ირანის წინააღმდეგ „მაქსიმალური ზეწოლის“ პოლიტიკას, გააგრძელა რა მისი პირველი ვადის მიდგომა.
ტრამპმა მოუწოდა ირანთან ახალი მოლაპარაკებების დაწყებისკენ, მაგრამ თეირანმა უარი თქვა პირდაპირ მოლაპარაკებებზე სანქციების მოქმედების პერიოდში.
მოთხოვნა თანასწორი პირობებით მოლაპარაკებაზე
ამ კვირაში ტრამპმა წერილი გაუგზავნა ირანს, სადაც აღნიშნა, რომ ბირთვული მოლაპარაკებები უნდა დაიწყოს, წინააღმდეგ შემთხვევაში სამხედრო მოქმედების შესაძლებლობას ხდის აქტუალურს.
თეირანის ადმინისტრაციამ ხუთშაბათს განაცხადა, რომ ტრამპის წერილი, რომელიც, მისი თქმით, ირანის რელიგიურ ლიდერს აიათოლა ალი ხამენეის მიემართება, „შესწავლის პროცესშია“.
ირანის საგარეო საქმეთა მინისტრმა აბას არაქჩიმ ხუთშაბათს მთავრობის ოფიციალურ გაზეთთან ინტერვიუში განაცხადა: „საბოლოოდ, აშშ-მ უნდა მოხსნას სანქციები“.
„ჩვენ დავიწყებთ პირდაპირ მოლაპარაკებებს გარემოში, რომელიც თავისუფალი იქნება ზეწოლისა და მუქარისგან, სადაც შეგვიძლია მოვილაპარაკოთ თანასწორ პირობებში და დარწმუნებული ვიქნებით, რომ ჩვენი ხალხის ეროვნული ინტერესები დაცული იქნება“, - განაცხადა მან.
ირანის ურანის გამდიდრების დონე იზრდება
ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს (IAEA) მიერ გასულ თვეს გამოქვეყნებულ ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ირანმა მნიშვნელოვნად გაზარდა 60 პროცენტიანი სიწმინდის მაღალგამდიდრებული ურანის მარაგი. ეს მაჩვენებელი ძალიან ახლოსაა ბირთვული იარაღის წარმოებისთვის საჭირო 90 პროცენტიან დონესთან.
თუმცა, ირანის რელიგიურმა ლიდერმა ალი ხამენეიმ ამ კვირაში განაცხადა, რომ მის ქვეყანას „არ აქვს ბირთვული იარაღი“ და „არ ცდილობს ამ იარაღის წარმოებას“.
ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს (IAEA) თებერვალში გამოქვეყნებულ სამთვიან ანგარიშში აღნიშნულია, რომ ირანმა მნიშვნელოვნად გაზარდა 60 პროცენტით გამდიდრებული ურანის მარაგი, რაც ძალიან ახლოსაა ბირთვული იარაღის წარმოებისთვის საჭირო 90 პროცენტიან დონესთან.