ქართველი და უკრაინელი ავტორები ევროკავშირის 2025 წლის ლიტერატურული პრემიის ფინალურ ტურში გავიდნენ
ევროკავშირის „შემოქმედებით ევროპის“ პროგრამამ ევროკავშირის 2025 წლის ლიტერატურული პრემიის (EUPL) მოსაპოვებლად 13 ქვეყნის დამწყები ავტორი შეარჩია.
ლიტერატურული პრემიის ფინალისტებს შორის არიან თეა თოფურია საქართველოდან წიგნით „იაკობის ჭასთან“ და უკრაინელი გალინა მატვეევა წიგნით „გასაღები სოლ“.
ევროკავშირის ლიტერატურული პრემიის 2025 წლის გამარჯვებულის და ლაურეატების ვინაობა გაირკვევა 16 მაისს პრაღის წიგნის ფესტივალის საზეიმო ცერემონიაზე.
კონკურსის ფინალურ ტურში გასულ ყველა ავტორს გაეწევა პოპულარიზაცია ევროპის მასშტაბით, რაც მათ დაეხმარება მოიცვან უფრო ფართო საერთაშორისო აუდიტორია და დაუკავშირდნენ მკითხველებს საკუთარი ეროვნული და ენობრივი საზღვრების მიღმა.
ევროკავშირის ლიტერატურული პრემია – ეს არის პროგრამის „შემოქმედებითი ევროპა“ ყოველწლიური ინიციატივა, რომელიც დაიწყო 2009 წელს საუკეთესო ახალი ავტორების აღიარების და ენობრივი მრავალფეროვნების და მაღალი დონის ლიტერატურის საზეიმოდ აღნიშვნის მიზნით „შემოქმედებით ევროპის“ პოროგრამის მონაწილე ქვეყნებში.