ევროკავშირი წარადგენს „წიგნების თარო ევროპის შესახებ“ საგანმანათლებლო ინიციატივას საქართველოს რეგიონებში, რაც ახალგაზრდებს ინტერაქციულ სწავლაში ჩართავს
ევროკავშირმა საქართველოში დაიწყო ინტერაქციული საგანმანათლებლო ინიციატივა „წიგნების თარო ევროპის შესახებ“, რომელიც შექმნილია ახალგაზრდებისთვის ევროპული კულტურის, ისტორიისა და ღირებულებების უკეთესად გაცნობის მიზნით. ინიციატივა საზოგადოებას წარედგინა კახეთში, ის იმოგზაურებს საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში და ახალგაზრდებს ინოვაციური და დინამიკური სწავლის გამოცდილებას გაუზიარებს.
„წიგნების თარო ევროპის შესახებ“ არის უნიკალური მიდგომა განათლებისადმი, რომელიც წაახალისებს ახალგაზრდებს შეისწავლონ ევროპული ლიტერატურა, ისტორია და იდეები საინტერესო და ხელმისაწვდომი გზით. ინტერაქციული თამაშებისა და დისკუსიების საშუალებით ინიციატივა ხელს უწყობს კრიტიკულ აზროვნებას, ცნობისმოყვარეობას და ევროპისა და მასთან საქართველოს კავშირების ღრმა გააზრებას.
წიგნების თარო ევროპის შესახებ“ უფრო მეტია, ვიდრე უბრალოდ სასწავლო ინსტრუმენტი – ეს არის გზა შთააგონოს ახალგაზრდები, გააღვივოს ცნობისმოყვარეობა და შექმნას მათთვის ახალი შესაძლებლობები მთელ საქართველოში. გვსურს დავაკავშიროთ ახალგაზრდები ცოდნის მეშვეობით და წავახალისოთ ისინი, რომ საკუთარი თავი ფართო ევროპულ საზოგადოებაში დაინახონ “, – განაცხადა ევროკავშირის ელჩმა პაველ ჰერჩინსკიმ.
ინიციატივის წამყვანმა, ალექსანდრე ლორთქიფანიძემ ხაზი გაუსვა ახალგაზრდების ჩართულობის მნიშვნელობას ინტერაქციული სწავლის საშუალებით: ეს თამაში არ არის მხოლოდ ცოდნა – ეს არის დისკუსიების გაღვივებაპერსპექტივების დანახვა და სწავლის